Poradna

Vložit nový příspěvek

Pravidla pro vkládání a zveřejňování příspěvků

Příspěvky jsou zveřejňovány po redakční kontrole.
Obsahově závadné příspěvky nebudou zveřejněny.

Příspěvek nesmí obsahovat:

  • texty podléhající autorskému právu bez citace zdroje
  • obscénní výroky a hrubé vulgarismy
  • propagaci jednání poškozujícího lidské zdraví
  • hanobení rasy, národa a přesvědčení

30.07.2020

Dobrý den, mému synovi je 3,5 roku. Někdy v průběhu prvního roku měl zánět močových cest a dětský doktor mu násilím stáhl trochu předkožku. Oplachovala jsem mu to poté v heřmánku,ale pocit mi radil nestahovat, takže po zahojení jsem mu s ním nic dal nedělala. Nyní mi doktor doporučoval ve třech letech, že pokud mu nepůjde stáhnout předkožka, že mu ji zkusí stáhnout sám nějakou trubičkou nebo čímsi. Já to nechci, protože tuším, že to není správné. Manžel a jeho maminka mě neustále přesvědčují, ze něco není v pořádku, že mu v tomto věku musí jít už stáhnout a ze je nutné to řešit. (...) Odkáži je na Vaše stránky, jen bych se chtěla ujistit o dvou věcech. Trošku mu předkožka již stáhnout jde a při napětí se mu zespodu na žaludu prosvítají dvě souměrné bílé jakoby kuličky, je to v pořádku? A špičku má hodně červenou, nemyslím jako zánět, zarudlou,ale spíš bych řekla prokrvenou. Což jsem tady četla, že by mělo byt snad také v pořádku. Chtěla bych mít argumenty, abych mu mohla dát čas na přirozené stažení a nenechat se do ničeho tlačit. Děkuji za radu.

Jarča

Dobrý den,

Jedná se o tzv. konglutinaci neboli "slepení" mezi žaludem a vnitřním listem předkožky. Proces uvolňování předkožky může trvat různě dlouhou dobu, není nijak časově limitován. Násilné oddělování předkožky od žaludu (tzv. disoluci) rozhodně nelze doporučit (na nevhodnost zmíněného postupu upozorňují například Zeman, L.; Rygl, M.: Balanitidy v dětském věku. Pediatrie pro praxi, 2002, 3, s. 101-102), a to nejen proto, že pro dítě je zmíněný výkon bolestivý, ale navíc v důsledku možného poranění povrchu žaludu a vnitřního listu předkožky mnohdy dochází k druhotnému srůstu, který již na rozdíl od konglutinace představuje zdravotní problém.

Prosvítající "kuličky" jsou epiteliální depa, která se tvoří v místech, kde již dochází k oddělování vnitřního listu předkožky od žaludu. Jejich tvorba je normální součástí procesu oddělování obou zmíněných povrchů.

Rovněž zbarvení ústí močové trubice, tj. otvoru, jímž z těla odchází moč, je naprosto normální. Výraznější zbarvení tkáně v okolí ústí močové trubice je dáno jejím důkladnějším prokrvením, které zajišťuje tzv. frenulární arterie (tepna, která prochází uzdičkou na spodní straně žaludu).

S pozdravem

MUDr. J. Staněk


23.07.2020

Dobrý den, mému synovi jsou 2 roky a 7 měsíců a stahuje si předkožku sám. Hraje si s pindíkem neustále, když je nahatý. Je to pro něj vhodné? Nebo mu mam raději hned nandávat trenky?
Ptám se hlavně z důvodu, že občas po stahováni má na žaludu (kde se odlepila předkožka) rudou plochu. Říká, že ho to bolí, když přímo na to místo sáhne, ale když mu na pindíka sáhnu přes kůži, tak nijak nereaguje. Případně čím to ošetřit? Děkuji za odpověď.

Veronika

Dobrý den,

Je poměrně běžné, že v místech, kde již došlo k "odlepení" vnitřního listu předkožky od žaludu, bývá povrch žaludu po určitou dobu citlivější. Načervenalé zbarvení je v takovém případě způsobeno bohatším prokrvením nově obnažené části žaludu a není třeba se kvůli němu znepokojovat. Povrch žaludu totiž neobsahuje žádné kožní barvivo (pigment), a tudíž jeho zbarvení je více než u jiných částí těla dáno mírou prokrvení.

Nadměrnou citlivost či přecitlivělost povrchu žaludu lze snížit jeho oplachováním v silnějším odvaru z obyčejného černého nebo zeleného čaje bez příchuti. Doba louhování čaje pro tento účel by měla být delší, než při přípravě čaje k pití (doporučuje se 5 až 8 minut), avšak před použitím je třeba nechat čaj vychladnout na "pokojovou" teplotu, aby nedošlo k opaření.
Oplachování lze provádět ponořením obnažené části žaludu do kelímku s čajem, avšak u dítěte bude vzhledem k menším rozměrům penisu mnohem praktičtější použít obklad z kousku měkké a savé látky namočené do čaje, který postačí přiložit jednou až dvakrát denně na několik minut. Snížení nadměrné citlivosti by se mělo projevit přibližně po týdnu.

Zejména v horkých letních měsících bych doporučoval dítě při pobytu doma oblékat pokud možno co nejméně. Naopak rozhodně nedoporučuji snažit se jakkoliv zamezovat hře dítěte s genitálem, protože omezování zmíněné činnosti by u něj mohlo v krajním případě vést až ke vzniku neurotické poruchy. Je krajně nepravděpodobné, že by si dítě při manipulaci s vlastními pohlavními orgány způsobilo nějaké poranění, protože ono samo nejlépe ví, kdy už mu přestává být příjemná. Je dobře, že si Váš syn přetahuje předkožku sám, protože nikdo jiný (včetně rodičů a lékařů) nemá pro tento druh manipulace s pohlavními orgány tolik potřebného citu, jako dítě samotné.

S pozdravem

MUDr. J. Staněk


19.07.2020

Dobrý den, prosila bych o radu, názor.
Mému synovi 22 m. se tvoří smegma pod předkožkou, je tam toho už docela dost (prosvítá taková bílá hmota). Prý by mohl být zánět a mělo by se to strhnout a vymačkat.
A zdá se mi, že se předkožka přilepuje víc než byla. Je prosím nějaká mastička, nebo mám pomáhat koupelemi v řepíku?
Děkuji moc.

Pavlína

Dobrý den,

Podle Vašeho popisu se nejedná o zánět, nýbrž o normální průběh uvolňování předkožky. Tvorba smegmatu vypovídá o tom, že u Vašeho syna již dochází k oddělování vnitřního listu předkožky od žaludu.
Během procesu oddělování zmíněných dvou povrchů, tedy povrchu žaludu a vnitřního listu předkožky, se někdy tvoří tzv. epiteliální depo, což je jakási "kapsa" vyplněná buňkami odloučenými z povrchu žaludu a vnitřního listu předkožky (jedná se o "prosvítající hmotu", o níž se zmiňujete v dotazu). Někteří rodiče mylně považují epiteliální depo za ložisko "hnisu", který je třeba vymačkat. Ve skutečnosti je obsah zmíněné "kapsy" zcela sterilní, a tudíž zde žádný hnisavý proces nehrozí.
Jedná se o normální stav, který nevyžaduje léčbu. Případný zánět by byl provázen zarudnutím, zvýšenou teplotou a bolestí, avšak žádný z těchto příznaků v dotazu neuvádíte.
Obsah epiteliálního depa se vyprázdní spontánně v průběhu dalšího uvolňování předkožky. V žádném případě byste se neměla pokoušet o násilné stržení předkožky za žalud, neboť tímto způsobem byste mohla dítěti způsobit bolestivé poranění s následným zjizvením.

S pozdravem

MUDr. J. Staněk


10.07.2020

K předchozímu dotazu o prasklinkách na předložce u syna (skoro 3 roky). Při čůráni se mu dělá "balónek), ale čůrá proudem, snažím se mu vždy při čůráni pindik "narovnat" aby balonek splaskl. Je to známka zůžené předkožky? Je balónkování velký problém?

Kateřina

Dobrý den,

Tzv. ballooning, tedy "nafukování" předkožky při močení, není projevem zúžení předkožky, nýbrž jejího uvolňování. Kdysi byl tzv. ballooning opravdu považován za příznak fimózy, avšak dnes již víme, že se jedná pouze o doprovodný jev separace neboli oddělování vnitřního listu předkožky od žaludu.

U chlapců ve věku okolo tří let se tento jev vyskytuje vcelku běžně a není považován za patologický stav, zvláště když dítě močí proudem, jak ostatně ve Vašem dotazu sama zmiňujete. Samotný ballooning bez dalších komplikací rozhodně nepředstavuje indikaci (důvod) k chirurgickému zákroku.

Při manipulaci s penisem během "nafukování" předkožky bych však nedoporučoval provádět pokusy o "vytlačení" moči z předkožkového vaku, protože menší množství moči by mohlo vniknout zpět do močové trubice a způsobit zde podráždění. Mnohem šetrnější by bylo položit dítě na záda (například na rozbalenou plenu) a počkat, až se zbytek moči spontánně uvolní prstencem předkožky.

S pozdravem

MUDr. J. Staněk


10.07.2020

Dobrý den! Obracím se má Vás s dotazem a prosbou o radu. Máme syna, bude mít 3 roky. Dosud jsme předkožku nestahovali, protože nám to nešlo. Dětská lékařka mi sdělila, že do dvou let nemusíme nic dělat, pak pomalu přetahovat. Když mu to na dvouleté prohlídce zkoušela, malinko přetáhnout šel a dle jejího sdělení to bylo "na jeho věk v pořádku". Nicméně pořád mi to stahování nešlo, tak jsem neřešila. Syn si však začal čím dál více hrát se svým "pindikem" a před par dny, kdy měl ztopořený pindik si jen nějak nathnul. Udělaly se mu asi 2-3 prasklinky, malinko krve (1-2 kapičky). Nyní to vypadá zahojené, ale přetahnout nejde. V klidném stavu vypadá předkožka jako na obrázku č.1. Můj dotaz zni - muže jít o zúženou predkožku? Máme to nějak řešit? Lze se k vám objednat na konzultaci?
Upřímně, jsem naprosto vyděšená, že kvůli těm prasklinkám bude mít teď syn celoživotní problém, nedejbože obřizku. Koupila jsem "pinďa mast" a mažu mu to teď touto masti - má to smysl? Pomohl by na zůženou predkožku krém s kortikoidy?

Děkuji.

Kateřina

Dobrý den,

Není obvyklé, aby si dítě při hře s genitálem způsobilo jeho závažné poranění, protože naprostá většina dětí při manipulaci se svým tělem nepřekročí práh bolesti. Ke zjizvení prstence předkožky dochází zpravidla v důsledku předčasného a nešetrného přetahování předkožky dospělou osobou. Naproti tomu drobné prasklinky či oděrky, které si dítě samo může způsobit, obvykle nejsou nijak závažné a poměrně brzy se hojí. V případě Vašeho syna se zřejmě nejedná o jizevnatou fimózu, která by mu v budoucnu mohla způsobovat obtíže při přetahování předkožky. 

Ošetřování drobných povrchových poranění mastí či krémem je v pořádku, neboť zvlhčují pokožku a usnadňují proces jejího hojení. Aplikace kortikoidní masti není nutná, navíc kortikoidní masti (s výjimkou hydrocortisonu) se vydávají pouze na lékařský předpis.

V současné době nevykonávám praxi na území ČR, a tudíž Vám nemohu poskytnout ani konzultaci (alespoň pokud neplánujete cestu do Ruské federace, kde nyní pracuji). S předkožkou dítěte mladšího tří let bych však doporučoval manipulovat velmi opatrně a vyhýbat se pokusům o její násilné uvolnění a přetažení.

S pozdravem

MUDr. J. Staněk


16.06.2020

Dobrý den, rád bych se zeptat zda je nutná obřízka. Přetahovat jde, ale spodní strana žaludu je ještě srostlá, z vrchu je žalud čistý.

Lukáš

Dobrý den,

Cirkumcize (obřízka) je nutná pouze v případě, že pacient trpí vzácným autoimunitním onemocněním LSA/BXO (lichen sclerosus et atrophicus/balanitis xerotica obliterans), a to navíc ještě jen v případech, kdy konzervativní léčba nevede ke zlepšení stavu. To však není Váš případ.
Pokud jde o "srostlou" spodní stranu žaludu, nejedná se o srůst, nýbrž o uzdičku (frenulum), která je normální součástí penisu.

S pozdravem

MUDr. J. Staněk


28.05.2020

Dobrý den, prosím vás chtěla bych se poradit můj skoro 8 letý syn má konglutinaci. Předkožka jde normálně stáhnout ale na jedné straně to má slepené k žaludu a i když opravdu každý den poctivě ve sprše stahuje tak je to pořád stejné. Myslíte že bude muset na chirurgický zákrok? Mám strach a byla bych radši kdyby to šlo zachránit nějakou mastičkou, děkuji za radu.

Simona

Dobrý den,

Konglutinace neboli "slepení" mezi žaludem a předkožkou je u dětí před pubertou naprosto normální stav a nevyžaduje žádnou léčbu. K jejímu uvolnění dochází spontánně, obvykle do konce puberty. Jediné, čemu je třeba se vyhýbat, jsou násilné pokusy o stržení předkožky ze žaludu. Důležité je, abyste synovi při koupání nebo sprchování srozumitelným způsobem vysvětlila, že si má předkožku stahovat jen tak daleko, jak mu to půjde bez násilí a hlavně bez bolesti.

S pozdravem

MUDr. J. Staněk


03.03.2020

Dobrý den, synovi (5,5 roku) nejde přetáhnout předkožka. Asi ve dvou letech měl poprvé zánět, paní doktorka předkožku stáhla (ne zcela, přesto nevím, jak moc respektovala odpor předkožky a to, že nestahujeme), aby mohla hnis vypláchnout. Pak mi vynadala, že jsme měli už dávno přetahovat. Od té doby to zkoušíme. Kortikoidová léčba pomohla vždy jen dočasně, kromě toho způsobila další zánět (dle slov nové pediatričky, kortikoidová mas ničí i přirozené prostředí, proto vznikl zánět, dostali jsme Canesten). Nyní zkoušíme slézové koupele. Na vrchní části by předkožka šla přetáhnout o něco dále (i když určitě ne zcela), ale na spodní části je přilepená. Syn si stahuje sám a jen tak, aby ho to nebolelo, přesto nám kvůli přilepené spodní části jde stáhnout jen špička. Naše současná pediatrička respektuje náš konzervativní přístup a nenutí nás k chirurgickému zákroku, což by bylo pro nás až teprve poslední řešení. Syn mívá zánět tak 1x do roka, ačkoli se snažíme dodržovat hygienu a omývat část, která jde přetáhnout. S močením problémy nemá. Z textu zde na webu jsem se dozvěděla, že u syna se možná nejedná ani tak o fimózu, jako spíš o konglutinaci. Nikde jsem nenašla bližší popis, jak konglutinace vypadá, pouze že se jedná o přilepení. Je v synově věku tento stav v pořádku, popřípadě, co byste nám poradil Děkuji velice za odpověď.

Alena

Dobrý den,

Podle popisu se skutečně jedná spíše o konglutinaci (tj. "slepení" mezi žaludem a předkožkou) než o zúžení předkožky. K postupnému oddělování vnitřního listu předkožky od povrchu žaludu dochází u jednotlivých chlapců různým tempem, přičemž tento proces není nijak časově limitován. Zatímco u menší části chlapců se předkožka od žaludu odděluje již v raném dětství, u větší části k tomu dochází až krátce před pubertou, v průměru okolo desátého roku věku. U některých chlapců dochází k uvolnění konglutinace až v průběhu puberty.

Pro větší názornost připojuji snímek částečné konglutinace.

Vnitřní list předkožky se od povrchu žaludu "odlepuje" spontánně, tedy samovolně. Násilné oddělování těchto dvou částí penisu se nedoporučuje, protože může vést k poranění a k následnému vzniku druhotných srůstů, které by již vyžadovaly léčbu. Násilné přetahování předkožky tedy nedoporučuji. Při pokusech o její přetahování je třeba postupovat pomalu (doslova milimetr po milimetru), zvolna, jemně a citlivě.
V ideálním případě by to mělo být samotné dítě, kdo při koupání s předkožkou manipuluje (byť pod dohledem jednoho z rodičů), protože jedině ono samo nejlépe ví, kdy už je mu přetahování nepříjemné.

Odlepování vnitřního listu předkožky je přirozený proces, který se u naprosté většiny chlapců obejde bez komplikací. Problém však může nastat v případě, že k oddělení předkožky od povrchu žaludu dojde nejprve ve větší vzdálenosti od okraje předkožky. Pokud je takto vzniklá "kapsa" částečně spojena s okrajem předkožky, mohou se dostavovat obtíže, o nichž se v dotazu zmiňujete. Váš postup při výskytu zánětlivého onemocnění je v podstatě správný. Koupele a obklady tlumí podráždění a přinášejí dítěti úlevu. Aplikace antimykotické masti (například zmíněného canestenu) představuje při těchto obtížích standardní léčbu.

Je celkem běžné, že konglutinace se uvolňuje nejprve v horní části žaludu. Pokud jde o spodní část penisu, zde je třeba postupovat obzvláště opatrně. Spodní strana žaludu (tj. část nacházející se pod otvorem močové trubice) je totiž s předkožkou spojena pomocí uzdičky (nazývá se též frenulum), která tvoří normální součást penisu. Někteří rodiče však mylně považují uzdičku za nějaký "srůst" mezi žaludem a předkožkou a snaží se ji také uvolnit. Výsledkem může být poranění frenulární arterie, což je tepna, která zásobí krví tkáň v okolí ústí močové trubice.

S pozdravem

MUDr. J. Staněk


11.02.2020

Dobrý deň, mám synčeka, ktorý bude mať o pár mesiacov 3 roky. Na urológii sme boli raz s tým, že mu diagnostikovali fimózu a dali krém triamcinolon. Nepoužívala som ho, nakoľko nechcem u deti používať hormonálne masti a mám kamarátku lekárku, ktorá je sama proti tomu (...) Samozrejme, chcem aby syn bol v poriadku, tak sa chcem opýtať, čo by ste mi odporučili, riešiť to nejak, uvoľňovať to, či už tým krémom alebo kúpeľmi alebo to zatiaľ nechať tak? Predkožku ma akoby úplne prilepenú ale močí bez problémov. Ďakujem pekne!

Ivka

Dobrý den,

Především je třeba se vyvarovat předčasných a násilných pokusů o přetažení předkožky. V dotazu zmiňujete, že chlapec má předkožku přilepenou. Jedná se tedy o tzv. konglutinaci, což je u malých dětí naprosto normální stav. Postupné oddělování předkožky od žaludu probíhá samovolně, tedy i bez jakéhokoliv zásahu. Proces přirozeného uvolňování předkožky může trvat různě dlouhou dobu a není nijak časově limitován. Pokusy o násilné odtržení by mohly vést jedině k nepříjemnému a bolestivému poranění.


Vzhledem k tomu, že dítě močí bez obtíží, bych nedoporučoval s předkožkou manipulovat. Na urologii bych se na Vašem místě obracel pouze v případě, že by Váš syn měl skutečné zdravotní obtíže. Pokud by Vám lékař navrhoval chirurgický zákrok, při němž dochází k odstranění části těla, která se již neobnoví, máte podle platných právních předpisů právo takovýto zákrok odmítnout.


Pokud jde o kortikoidní mast, poměrně vzácně se sice projevují možné nežádoucí účinky, avšak její užívání při léčbě zúžení předkožky je pro organismus nesrovnatelně šetrnější, než zbytečné chirurgické zákroky, které vedou k devastaci důležité části penisu.

S pozdravem

MUDr. J. Staněk


19.01.2020

Dobrý den, mám ročního syna, trápí mě jeho čárka (linie) ve spodní části penisu. Je jakoby rozdvojená a nevede rovně od varlat k žaludu. Začíná u varlat a pak se otáčí kolem penisu a končí nahoře zepředu. Myslíte, že to bude v pozdějším věku problém? Omlouvám se, dotaz úplně nesouvisí s předkožkou. Děkuji za odpověď.

Jana

Dobrý den,

Jedná se o raphe (vyslovuje se [rafé]), což je šev na spodní straně penisu. Tento šev vzniká během prenatálního vývoje dítěte, když dochází k diferenciaci pohlavních orgánů na mužské nebo ženské. Raphe se táhne od předkožky po spodní straně penisu, dále přes šourek, který je tímto švem rozdělen na levou a pravou stranu, a poté probíhá přes hráz až k řitnímu otvoru.

Je naprosto normální, že průběh tohoto švu není zcela rovný. Zatímco u některých dětí je šev na spodní straně penisu jen mírně zvlněný, u jiných může vykazovat výraznější nerovnosti. Avšak v přírodě se s dokonalou souměrností prakticky nesetkáváme, a tudíž by spíše bylo neobvyklé, kdyby raphe u Vašeho syna vedla naprosto rovně.

Nic nenasvědčuje tomu, že by Váš syn trpěl rotací penisu (tedy jeho otočením kolem podélné osy) či jinou vývojovou vadou. Kvůli zmíněné asymetrii se tedy nemusíte znepokojovat.

S pozdravem

MUDr. J. Staněk


15.01.2020

Dobrý den,

Dnes doktorka mému ročnímu synovi částečně stáhla předkožku. Trošičku krvácel a má tam teď prasklinky. Udělala to bez mého svolení. Předepsala mu krém s kortikoidama a mám prej pokračovat ve stahování a je prý normální, že bude trochu krvácet... Prosím Vás, co s tím mám teď dělat? Natírat? Stahovat, když už se začalo? Nebo to nechat být? Děkuji za odpověď.

Nikol

Dobrý den,


Postup lékařky považuji za velmi nešťastný. Lékaři i rodiče by se měli vyvarovat předčasných a násilných pokusů o přetažení předkožky, které zpravidla vedou k jejímu poranění, jako tomu bylo v případě Vašeho dítěte. Kromě toho si lékařka nevyžádala Váš informovaný souhlas se zdravotním výkonem (uvolnění a přetažení předkožky je samostatný výkon dle číselníku zdravotních výkonů, nikoli součást např. preventivní prohlídky, a tudíž vyžaduje i samostatný informovaný souhlas zákonného zástupce nezletilého pacienta).
Krvácení z genitálu rozhodně normální není.

Na Vašem místě bych využil práva na výběr lékaře podle § 28 zákona č. 372/2011 Sb. (zákon o zdravotních službách) a § 11 zákona č. 48/1997 Sb. (zákon o veřejném zdravotním pojištění) a zvolil pro dítě jiného praktického lékaře. Před podepsáním nové registrace bych však doporučoval zmíněný problém předem konzultovat, abyste opět nenarazila na lékaře, který by mohl jednat v rozporu se zájmem dítěte.

Násilné pokusy o přetažení předkožky nedoporučuji opakovat. Penis oplachujte v roztoku heřmánku (směs pro jeho přípravu lze zakoupit v lékárně), ale bez násilných pokusů o přetažení předkožky. Prstenec předkožky ošetřujte panthenolovou mastí (rovněž lze zakoupit v lékárně), avšak opět bez násilného přetahování předkožky.

Podrobnější informace o důsledcích předčasného a násilného přetahování předkožky si můžete přečíst v článku MUDr. Šmakala, který lze stáhnout zde: 

Citace: Šmakal, O.: Fimóza - léčba v dětském věku. Urologie pro praxi, 2003, 14, 1, s. 6-7


03.01.2020

Dobrý den, prosím o radu. Synovi (4 roky) už se dá přetáhnout celá předkožka, ale okolo dírky na čurání to má kolem dokola zarudlé. Nemůže to být zánět? A jak se případně léčí? Děkuji.

Klára C.

Dobrý den,

Vaše obavy jsou zbytečné, protože načervenalé zbarvení okrajů ústí močové trubice (tj. otvoru, jímž z těla vychází moč) je naprosto normální. Zatímco větší část povrchu žaludu je nejčastěji zbarvena v různých odstínech růžové nebo fialové, zesílené okraje ústí močové trubice jsou většinou zbarveny dočervena.
Důvodem je, že tkáň v okolí ústí močové trubice je zásobena krví přímo z tzv. frenulární arterie, což je tepna, která prochází uzdičkou na spodní straně penisu. Nejedná se tedy o projev zánětlivého onemocnění, nýbrž o normální zbarvení této části penisu.
Pouze u mužů nebo chlapců, jimž byla někdy v životě provedena tzv. frenulotomie (což je chirurgický zákrok, při němž dochází k přetětí uzdičky na spodní straně penisu), mají i okraje ústí močové trubice stejné nebo podobné zbarvení, jako okolní tkáň žaludu. Důvodem je omezení přívodu krve v důsledku možného porušení frenulární arterie. Frenulotomie se provádí buď jako samostatný zákrok, nebo jako součást cirkumcize (neboli obřízky). Vzhledem k výše naznačeným rizikům spojeným s narušením průtoku krve na spodní straně penisu však podstupování tohoto zákroku nedoporučuji.

S pozdravem

MUDr. J. Staněk


27.12.2019

Dobrý den,

Velice Vám děkuji za tyto stránky. Jen škoda, že jsem je nenašla dřív, protože jinak bych nesouhlasila s operací, kterou mému synovi udělali před několika měsíci a pro nás oba to byl otřesný zážitek. Teď už vím, že to nebylo dobré rozhodnutí. Chtěla bych se ale zeptat, když už se ta operace nedá vzít zpátky, máme teď o pindíka nějak zvlášť pečovat? Doktor radil koupání v heřmánku, ale to bylo jen v prvních týdnech po operaci, dokud nepřestal otok. Nerada bych něco zanedbala. Díky moc.

Lenka

Dobrý den,

Je smutné, že Váš syn podstoupil totální cirkumcizi, která je v naprosté většině případů zbytečná. Avšak svůj souhlas s provedením zákroku byste si neměla zpětně vyčítat, protože v době jeho poskytnutí jste o dané problematice zřejmě nebyla dostatečně informována. Věřím, že jste Vašemu dítěti rozhodně nechtěla nijak ublížit nebo jej úmyslně poškodit, a že jste jednala "v dobré víře". Navíc pro mnohé rodiče není snadné odmítnout doporučení ošetřujícího lékaře a řídit se vlastním rozumem a citem.

Je dobře, že se zajímáte o problematiku péče o penis po provedení cirkumcize, protože někteří rodiče se mylně domnívají, že obřezanému penisu není třeba při vykonávání hygieny věnovat žádnou zvláštní pozornost. Ve skutečnosti však rozhodně není pravdou, že by obřezaný penis byl nějakým způsobem "čistější" nebo "hygieničtější", než penis s předkožkou. Naopak, po provedení cirkumcize je třeba věnovat hygieně penisu zvýšenou pozornost. Péče o obřezaný penis není ani snadnější, ani méně časově náročná, než péče o penis s předkožkou.

Pravdou je, že oplachování penisu v roztoku heřmánku se obvykle provádí pouze v prvních několika týdnech po zákroku. Po vyhojení pooperační jizvy, které zpravidla trvá 3 až 5 týdnů, je třeba penis každý den umývat teplou vodou a mýdlem. Pro ošetření jizvy doporučuji používat některou z mastí na ošetřování ran a jizev, například ActiMaris, Contratubex gel (který je vhodný i pro malé děti) nebo ScarEsthetique. Tyto přípravky se nanášejí na jizvu několikrát denně, obvykle po dobu jednoho až dvou měsíců. U zvláště výrazných jizev lze ošetřování provádět i po delší dobu (3 až 4 měsíce).

Další částí penisu, které je třeba u obřezaných chlapců věnovat pozornost, je žalud. Neustálým otíráním obnaženého žaludu o různé povrchy (například o plenky, spodní prádlo či oblečení) dochází k jeho vysušování a k tzv. hyperkeratinizaci, tedy ke vzniku nepřirozeně silné zrohovatělé vrstvy na povrchu žaludu. Proces keratinizace lze zmírnit pravidelným ošetřováním žaludu pomocí vhodné masti či krému.

Ke zvlhčování povrchu žaludu lze využít buď panthenolovou mast, která se prodává v lékárně, nebo některý z hydratačních krému pro citlivou pleť, které lze zakoupit v drogerii. K tomuto účelu můžete využívat i měsíčkovou mast, zejména pokud by se na povrchu žaludu objevily prasklinky. Avšak vždy je nutné nejprve vyzkoušet malé množství daného krému či masti na nějaké méně citlivé části těla dítěte (například na předloktí) a sledovat, zda nedochází k podráždění v podobě zarudnutí pokožky. Teprve poté je možné začít mast či krém nanášet na žalud. Kromě žaludu se krémem potírá i pozůstatek vnitřního listu předkožky, což je světlý proužek jemné tkáně mezi okrajem žaludu a jizvou po obřízce.

Zvlhčování žaludu pomocí vhodné masti či krému stačí provádět jednou denně, nejlépe po koupání či sprchování (samozřejmě až po osušení celého těla). Po nanesení krému by bylo vhodné ponechat pohlavní orgány alespoň na 10 minut nezakryté, aby hned nedošlo k setření krému či k jeho vsáknutí do oblečení. Každodenní ošetřování žaludu pomocí vhodného krému by se mělo stát běžnou součástí intimní hygieny každého chlapce nebo muže, který nemá předkožku, a to po celý zbytek jeho života. Až bude Váš syn větší, převezme tuto část péče o své tělo sám, a proto by bylo vhodné, abyste jej v přiměřeném věku poučila o významu pravidelného ošetřování této části těla vhodným krémem.

V neposlední řadě bych doporučoval, abyste alespoň čas od času pohledem zkontrolovala, zda nedochází k nápadnému zmenšení ústí močové trubice, což je otvor na vrcholku žaludu, jímž z těla vychází moč. Jednou z možných komplikací, které se mohou v důsledku cirkumcize po kratší či delší době dostavit, je totiž i tzv. uretrální stenóza, tj. chorobné zúžení močové trubice. Pokud by se u dítěte objevily jakékoliv obtíže při močení (například nápadně slabý proud moči nebo nemožnost se vymočit), obraťte se na lékaře.

S pozdravem

MUDr. J. Staněk


23.12.2019

Dobrý den, mám půl roku starého syna, moje otázka zní jak pečovat o jeho přirození? Při přebalovaní mu velmi jemně pomačkám penis, abych odstranila zbývající moč. Mám strach ze srostlé předkožky apod. Moc děkuji za odpověď.

Lucie

Dobrý den,

U chlapce ve věku do tří let nedoporučuji provádět pokusy o přetažení předkožky. Je totiž velmi pravděpodobné, že takovéto předčasné pokusy by mohly vést k poranění. Při koupání myjte pouze ty části pohlavních orgánů, které jsou volně přístupné bez přetahování předkožky. Penis omývejte pouze zvenku, a to teplou vodou s menším množstvím mýdla, které po umytí důkladně opláchnete. Větší množství mýdla není žádoucí, protože by vysušovalo pokožku.

Vyhýbejte se veškerým pěnovým přísadám do koupele, protože mohou způsobit podráždění a narušit přirozenou ochrannou mikroflóru. Pěna do koupele není vhodná pro děti, které nosí plenky, a to ani v případě, že podle informace od výrobce je pěna vhodná i pro kojence. Pokud se vaše dítě bude chtít v pozdějším věku (tedy poté, co již nebudete používat plenky) koupat v pěně, doporučuji jej po koupeli velmi důkladně osprchovat.

Kvůli konglutinaci neboli "slepení" předkožky se nemusíte nijak znepokojovat, protože v kojeneckém věku se vyskytuje u více než 90% chlapců. Jestliže u Vašeho dítěte dochází k zadržování moči v prostoru mezi žaludem a vnitřním listem předkožky, znamená to, že u něj právě probíhá proces postupného oddělování předkožky od žaludu. Naproti tomu je velmi nepravděpodobné, že by se u Vašeho chlapce vyskytoval srůst mezi žaludem a předkožkou, protože takovéto srůsty vznikají až druhotně, zpravidla v důsledku předčasných a nešetrných pokusů o oddělení předkožky od žaludu.

Nemělo by Vás znepokojovat ani případné vydouvání či "nafukování" předkožky během močení neboli tzv. "ballooning fenomén". Jedná se o naprosto normální projev oddělování předkožky od žaludu, nikoliv o nějakou vadu či poruchu, která by vyžadovala léčbu. Penis raději "nepomačkávejte", protože by mohlo docházet k zatlačování moči zpět do močové trubice. Malé množství moči, které zůstane po vymočení mezi žaludem a předkožkou, si už samo najde "správnou cestu ven" a uvolní se skrz prstenec předkožky, pokud necháte dítě na chvíli rozbalené.

Přirozený proces uvolňování konglutinace (neboli "slepené" předkožky) může probíhat různě dlouhou dobu. Zatímco u některých chlapců dochází k úplnému "odlepení" a uvolnění předkožky již v dětství před pubertou, u jiných se vnitřní list žaludu od předkožky zcela "odlepí" až během puberty, případně na počátku dospělosti. Pro uvolňování "slepené" předkožky neexistuje žádný časový limit.

Předčasné a násilné pokusy o stržení "slepené" předkožky mnohdy vedou právě k tomu, čeho se nejvíce obáváte, tedy ke vzniku srůstů mezi žaludem a předkožkou. Doporučit nelze ani provedení tzv. disoluce, tedy chirurgického oddělování předkožky od žaludu, protože se jedná o zákrok, který je pro dítě velmi bolestivý, nehledě k možným komplikacím v podobě druhotných srůstů. Do procesu uvolňování "slepené" předkožky tedy doporučuji nijak nezasahovat. Jestliže se Vaše dítě může normálně vymočit, neexistuje žádný rozumný důvod k provádění jakéhokoliv zdravotního výkonu.

S pozdravem

MUDr. J. Staněk