Upozornění: následující stránka obsahuje zobrazení intimních částí lidského těla.

Upozornění: ilustrační snímky na této stránce jsou nevhodné pro děti a vysoce citlivé jedince.

Poškození penisu v důsledku obřízky

Poškození penisu spočívá již v samotném odstranění předkožky, která představuje vysoce specializovanou tkáň penisu, která se po odstranění již neobnoví.

Dokonce i v případě, že je výsledek cirkumcize (obřízky) hodnocen lékařem jako "uspokojivý", zůstává na penisu zřetelná pooperační jizva. U některých jedinců se v důsledku vrozených dispozic vytvářejí keloidní či hypertrofní jizvy, které výrazně vystupují nad okolní tkáň.

V důsledku obřízky zpravidla dochází k otoku okolní tkáně, někdy se vytváří krevní sraženina neboli hematom. Avšak kromě těchto dočasných projevů, které dříve či později ustupují, může dojít také k nevratné deformaci penisu.

V případech, kdy je během zákroku vnitřní list předkožky násilně oddělen od povrchu žaludu, dochází ke zjizvení této části penisu. Během hojení se také mohou vytvořit různé nežádoucí srůsty, například mezi zbytky vnitřního listu předkožky a žaludem.


Možné důsledky obřízky

  1. Deformace penisu
  2. Rozsáhlé zjizvení žaludu
  3. Částečné zanoření penisu a cysta při ústí močové trubice
  4. Otok penisu, zjizvení žaludu

Foto © 03online, 2018

Další poškození penisu může nastat v případě, že během obřízky dojde k přetnutí frenulární arterie, což je tepna, která zásobí krví tkáň v okolí ústí močové trubice. Důsledkem přerušení frenulární arterie je tzv. uretrální stenóza, tj. chorobné zúžení otvoru, jímž z těla odchází moč. Jindy se při okraji ústí močové trubice vytvoří cysta, což je dutina vyplněná tekutinou.


Patologické změny na žaludu, k nimž došlo v důsledku obřízky

Foto © 03online, 2018

V důsledku závažných komplikací obřízky může dojít k patologickým změnám tkání penisu (nekróza, odumření), které mohou vést až k devastaci tohoto orgánu.